Üstünüze Afiyet

Üstünüze Afiyet, 2015 yılından beri Eskişehir’de Tepebaşı Gençlik Merkezleri tarafından desteklenmekte ve 2017 yılından itibaren ise Toy Gençlik Derneği tarafından yürütülmekte olan bir sosyal sorumluluk projesidir. 
Üstünüze Afiyet, dünyanın karşı karşıya olduğu çevre sorunlarına dikkat çeker, günümüz tüketim alışkanlıklarına eleştirel bir bakış açısı ile yaklaşır ve alternatif çözümler sunar. Proje temelde iki bölümden oluşmaktadır, bunlardan ilki 2. El Eşya Takas Pazarı. Takas Pazarı 2015 yılından beri ayda bir kere düzenlenmekte olan bir etkinliktir ve “gereksiz ihtiyaç” kavramını sorgulatmaya çalışır. Takas Pazarında, insanlar yaşam alanlarını daraltan ve artık kullanmadıkları fakat kullanılabilir olan eşyaları getiriyor ve ihtiyaçları olan başka bir eşya ile kupon karşılığı değiştiriyorlar. Takas sırasında getirilen eşyalara herhangi bir maddi değer biçilmiyor, yani eşyaya eşya muamelesi yapılıyor. Örnek vermek gerekirse kitap getirebilir ve yerine çanta, ayakkabı, ceket, oyuncak veya sadece bir defter alıp gidebilirsiniz. Neyi ne ile değiştireceğiniz, sizin ihtiyaçlarınıza bağlı. 
Projenin ikinci bölümü ise Dönüşüm Sofraları. Pazarlarda ve marketlerde tüketilebilir olmasına rağmen satışı yapılamadığı için atılması planlanan gıdalar proje ekibi tarafından toplanıyor ve bu gıdalardan yemek yapılıyor. Yemek yapımı sırasında gıda çöpü olarak adlandırılan, kabuk, kök vs gibi “atıklar” ayıklanıyor ve bunlardan kompost yapılıyor. Ayda bir yapılan 2. El Eşya Takas Pazarı’nda Dönüşüm Sofraları da yer alıyor ve yemekler ücretsiz bir şekilde “herkese” sunuluyor. İsrafa ve dünyanın çöp gezegene dönüşmesine dikkat çekmek isteyen Dönüşüm Sofraları’nın kurtardıkları gıdalar ile yaptıkları yemekleri aşağıda bulabilirsiniz.